Prague Cans Into the woods Ulovit miliardáře Gympl Skřítek Z města cesta Cesta z města Kamenný most Kouř Pražská pětka Začátky filmových hvězd Divadelní začátky Životopis

Home | Začátky filmových hvězd

 

Na DVD vydal BontonFilm (LINK)

 

ÚVOD

 

Na začátku nikdo z nás nechtěl být profesionálním hercem, scenáristou nebo režisérem. Dělali jsme to pro pobavení sebe a kamarádů. Ať to bylo divadlo, nebo filmy, nebo hospoda… Prostě to vzniklo samo ze sebe, ze společné energie, neplánovaně, neřízeně, nezřízeně.
V dětství jsem si sestrojil v dílničce dřevěnou kameru a natočil první dřevěné záběry. Pak jsem si půjčoval kameru ADMIRA 8mm od mé maminky, která na ní natáčela rodinné snímky. První hranné scénky jsme točil v Bráníku s kamarády s ulice, potom s herci divadla Sklep. Na stavební fakultě jsem založil kroužek SISIFOS, to už jsem točil na kameru Krasnogorsk 16mm. A pak přišli profesionální kamery z FAMU, potom z Barrandova. Ale vždycky mi před nimi hráli kamarádi z divadla a z hospody. Profesionální umělce a „filmové hvězdy“ jsme nesnášeli a ani jsme netušili jsme, že se jimi také jednou staneme.

 

ZÁKON SAMURAJŮ

 

 


Stručný děj:
Parodie na japonské samurajské filmy. Dva přátelé samurajové se vracejí z války. Jeden se usadí, postaví chýši a pojme krásnou ženu. Druhý se spřáhne s loupeživým kumpánem a drancují kraj. Jednoho dne znásilní a zabijí ženu bývalého přítele. Začíná boj na život a smrt.

Veselé historky z natáčení:
Točili jsme v Bráníku za fotbalovým hřištěm. Hlavní roli má Ivo Hanák, bratr slavného Tomáše. Zlé samuraje hraju já s Vávrou. On má na hlavě proutěné křeslo, které sebral mamince v obýváku. Já zase uplatnil své dovednosti karate. Bambusové meče jsou vyrobené z lyžařských hůlek. Hudba je tradiční japonská. Je to drzá parodie na japonské samurajské filmy.

Fakta:
černobílý, zvukový, 16mm, 10 minut
Hrají: David Vávra, Tomáš Vorel
Scénář: Tomáš Vorel, hudba: tradiční, kamera: Ladislav Kvasnička, režie: Tomáš Vorel
1978 © VORELFILM

 

 

TO MŮJ LÁĎA

 

 


Stručný děj:
Tragikomedie jednoho všedního dne jedné obyčejné ženy.Eva Holubová jako naivní puberťačka se nechá sbalit hezounem. Přijde do jiného stavu, vezmou se a založí domácnost. On je kulturista a jen stále posiluje a vyživuje tělo. Ona je na všechno sama a nákupy ve městě jsou pro ni divokým dobrodružstvím. Příběh graduje do tragikomické honičky s pražským úchylákem.

Veselé historky z natáčení:
První filmová role Evy Holubové . Už byla rok na DAMU na herectví a já se teprve hlásil na FAMU. Když jsme točili, jak Holubová stojí frontu před masnou, tak mě sebrala policie. Ona utekla a já byl vyslýchán, jestli nekritizuji socialistickou společnost a nechci záběry fronty poslat na západ. Nakonec film vyhrál plno cen a když jsme ho viděli na obřím plátně v Karlových Varech, byli jsme ohromeni. Diváci stáli a tleskali, a my s Holubkou plakali.

Fakta:
černobílý, zvukový, 16 mm, 10 minut
Hrají: Eva Holubová a Slávek Sahula
Scénář: Tomáš Vorel, Eva Holubová, hudba: David Noll, kamera a režie: Tomáš Vorel
1982 © VORELFILM
 

 

RYCHLÉ ŠÍPY ZAKLÁDAJÍ KLUB

 

 


Stručný děj:
Inscenovaný příběh z populárního obrázkového seriálu. Krátká barevná groteska o tom, jak se Rychlé šípy daly dohromady a založily klub. A jak je Černí jezdci pronásledovali, až byli nakonec potrestáni.

Veselé historky z natáčení:
Tímto filmem jsem chtěl odstartovat natočení všech kreslených příběhů Rychlých šípů. Ale kluci tak rychle stárli a mohutněli, že to nešlo. Také Foglarovi se to nelíbilo. Myslel si, že paroduji a zesměšňuji jeho „kultovní klasiku“. Pak to ale promítnul svému oddílu a těm se to líbilo. Foglar se se mnou spřátelil a dal mi dokonce písemný souhlas k natočení „Stínadelské trilogie“.

Fakta:
barevný, zvukový, 16mm, 6 minut
Scénář: Na motivy kresleného seriálu Tomáš Vorel, hudba: Jaroslav Ježek, kamera: Jan Vlasák, režie: Tomáš Vorel
1979 © VORELFILM

 

 

KAŠPÁREK

 


 

Stručný děj:
Groteska o ošklivém chlapci, který zůstal sám sebou. Milan Šteindler v nuzném oblečení a divnou čepicí na hlavě toulá se městem. Jakási blond-kráska si ho oblíbí a bere s sebou pro pobavení. Zažívají spoustu veselých příhod, až se chlapec do dívky zamiluje. Ale pro ni je to jen ubohý kašpárek.

Veselé historky z natáčení:
První výrazná role Milana Šteindlera. Byl nejlepší sklepovský herec a myslím, že nejlepší český herec vůbec. Stále jsem mu říkal: „Hraj, hraj, jsi genius! Režii nestuduj! A hraj jen v mých filmech! Já z tebe udělám hvězdu!“ Milan mě neposlechl a šel svou cestou. Kašpárek se natáčel na Václaváku bez povolení a bez peněz. Byla to rovněž první role Jitky Asterové, která zahrála Šteindlerovu zrádnou dívku.


Fakta:
černobílý, zvukový, 16mm, 10 minut
Hrají: Milan Šteindler, Jitka Asterová, David Vávra
Scénář: Tomáš Vorel, hudba: David Noll, kamera: Marek Bičan, režie: Tomáš Vorel
1980 © VORELFILM

 

 

JE DOBRÁ, SLAĎOUČKÁ

 


 

Stručný děj:
Satira z jedné české hospody. Tatínek se synáčkem na výletě. Zastihne je bouře a oni se uchýlí do hospody. Výčepní je arogantní, opilý a nemá nic k jídlu ani k pití. Syn prozkoumá hospodu i kuchyň a najde kus masa. To je příčinou rvačky s výčepním.

Veselé historky z natáčení:
První můj film točený na video, cvičení z druhého ročníku FAMU. Točilo se na tři televizní kamery a rovnou stříhalo. V hlavní roli Jan Schmidt z Ypsilonky a jeho skutečný synek. Arogantního, oplzlého výčepáka hraje opět Šteindler. Dalšího hospodského hosta hraje Radomil Uhlíř, který se stal nejobsazovanějším hercem mých filmů. Celá hospoda je postavena v ateliéru FAMU.

Fakta:
Video, Umatic, 11 minut
Hrají: Jan Schmidt, Jakub Schmidt, Milan Šteindler
Scénář: Tomáš Vorel, kamera: Martin Duba, režie: Tomáš Vorel
1983 © FAMU

 

ING.
 

   

 

Stručný děj:
Úřednický muzikál s písněmi divadla SKLEP. Mladý inženýr Mirek v podání Tomáše Hanáka dostane velký úkol: vymyslet novou výrobní linku na trafobloky. Jde směle za svou vizí, ale naráží na odpor úřednického aparátu. Jeho dívka zatím propadá u semestrálních zkoušek a chce opustit školu i celou naši krásnou českou zem. Její poťouchlý arabský spolužák jí v tom pomáhá. Na Mirka je toho najednou trochu moc.

Veselé historky z natáčení:
První barevný výpravný film. Mnoho prostředí i komparzních a tanečních scén. Na tomto filmu se podíleli snad všichni tvůrci divadel Pražská pětka. První velká filmová role Tomáše Hanáka a Evy Horké a Martina Dejdara. Točilo se na nábřeží Vltavy a v budově Koospolu. Film byl finančně a technicky velice náročný, že na FAMU nevěřili, že ho vůbec natočíme. A je v něm jeden cenzurní zásah - když Martin Dejdar prodává jinému Arabovi Evu Horkou za dolary. To jsem musel vystřihnout.

Fakta:
barevný, zvukový, 35mm, 25 minut
absolventský film FAMU
Hrají: Tomáš Hanák, Eva Horká, Jiří Kodet, Martin Dejdar, divadla Pražská 5
Hudba: David Noll, Tomáš Hanák, texty: Lumír Tuček, Tomáš Hanák, scénář: Tomáš Vorel, kamera: Martin Duba, režie: Tomáš Vorel
1985 © FAMU

 

DÁREČEK

 


 

Stručný děj:
Absurdní komedie o terorismu v Čechách. Typicky české hezké mladé manželství. Vašek a Eva slaví Vánoce, když přichází nezvaná návštěva, zábavný Ital Marcelo, bratr Evy. Přivezl spoustu dárků, ale také zbraně, se kterými asi plánuje teroristický atak. Vašek ho chce udat na Národním výboru. Drama vrcholí střelbou.

Veselé historky z natáčení:
Stísněný socialistický byt postaven v ateliéru FAMU. Italské věty které ve filmu pronáší herec Zdeněk David jsou sestavené z italského jídelníčku.

Fakta:
černobílý, zvukový, 35mm, 10 minut
Hrají: Milan Šteindler, Zdeněk David, Vida Skalská
Scénář: Tomáš Vorel, hudba: Jiří Šlitr, Jiří Suchý, kamera: Martin Duba, režie: Tomáš Vorel
1983 © FAMU


CHEMIKÁL

 


 

Stručný děj:
Chemický muzikál divadla SKLEP. Herci hrají prvky Mendělejevovy tabulky. Milan Šteindler jako šílený dr. Toller je všechny slučuje v kádince ve snaze vyrobit ze rtuti zlato a získat Nobelovu cenu. Jeho snaha vrcholí obrovskou explozí, demolicí laboratoře a smrtí Tollera.

Veselé historky z natáčení:
Se sochařem Jaroslavem Rónou jsme vyrobili bronzovou sochu Šteindlera v životní velikosti a umístili jí na pěší zónu na Václavák. Turisti kolem chodili, jako by ta socha tam byla odjakživa.

Fakta:
Video, Umatic, 20 minut
Hrají: Milan Šteindler, Jana Hanáková, David Vávra, Tomáš Hanák, Vlastimil Zavřel, Miroslav Maruška, Lumír Tuček…
Scénář: Tomáš Hanák, Tomáš Vorel, hudba: Jaroslav Vaculík, texty: Tomáš Hanák, kamera: Martin Duba, režie: Tomáš Vorel
1986 © FAMU

 
 

Home | Začátky filmových hvězd

  © Vorelfilm, s.r.o. 2010 | web: Terezavan