Prague Cans Into the woods Ulovit miliardáře Gympl Skřítek Z města cesta Cesta z města Kamenný most Kouř Pražská pětka Začátky filmových hvězd Divadelní začátky Životopis

 

 

Home  | Kamenný most

 

Karlův most - magický střed staré Prahy. Po staletí přitahuje básníky, malíře a filmaře celého světa. Je místem mystických souvislostí I centrem turistického ruchu, komerce a kýče.


Na mostě prodává také Tomášova matka. Stánek s keramickými figurkami je těžký na přepravu, ale živí celou rodinu: otce, Tomáše, jeho manželku Martinu a malého vnoučka Péťu. Všichni jsou nedobrovolně zapojeni do výroby a prodeje trpaslíků.

 

Pro Tomáše, filmového režiséra je to nedůstojné a potupné, ale nemá sílu se bránit. Věk se zlomil přes třicet a on se nachází v hluboké tvůrčí a citové krizi. Okolí mu neustále připomíná jeho talent a filmové úspěchy, ale on nenachází důvod proč a o čem točit filmy.
 

Soužití s rodiči je nesnesitelné. Matka stále vychovává, vyzvídá a vymezuje. Otec, zneuznaný sochař, se v alkoholových výpadech zmůže jen na vulgární urážky. A život s Martinou je stereotypní a nudný. Snad jediný, s kým lze bez zábran komunikovat je pětiletý synek Péťa. Tomáš se zmítá mezi malostranským domem rodičů a panelákovým bytem Martiny, až nakonec opustí všechno a všechny.

 

Potlouká se okolím starobylého mostu, nasává barvité příběhy malířů, kejklířů, hudebníků, propadá se do světa jejich fantazie. Vzplane k excentrické dívce, artistce s mýdlovými bublinami. Milují se na opuštěných půdách, objevují zapomenutá zákoutí starého města.
 

Tomáš naplno užívá nespoutaný, extravagantní život, ale stýská se mu po synovi. Nečekaně navštíví byt Martiny, kde pozná Roberta, nového partnera své ženy. Pozitivně naladěný Robert nabízí Tomášovi práci v reklamní agentuře. Režisér však odmítá jakékoliv pseudoumělecké a komerční aktivity, vyhodí Roberta z bytu a zůstává přes noc se svým synem. Vypráví mu o tajemném mostním skřetu, který ho tam hlídá a chrání. I Martina je překvapena Tomášovým návratem.

 

Každodenní rodinný rituál však Tomáše vyčerpá a po hádce s Martinou se vrací opět vrací k mostu, k bublinářce. Ctižádostivá dívka je už nespokojena s osudem pouliční umělkyně, chtěla by studovat herectví a hrát ve filmech. Zamilovaný Tomáš ji slíbí hlavní roli ve svém příštím filmu a začíná sepisovat scénář. Je to příběh o umělcích z Karlova mostu, o cestě k úspěchu, o konfliktu umění a kýče.

 

S hotovým scénářem obchází filmové producenty a sponzory. Setká se i s Robertem, ředitelem prestižní reklamní agentury. Roberta výroba reklam neuspokojuje, také sní o celovečerním filmu a nabízí Tomášovi spolupráci. Ale musí to být velký, úspěšný, kasovní biják. A Tomášův příběh je příliš ponurý, tragický a vážný. Robert vrací scénář k předělání. A má ještě jednu podmínku. Miluje Martinu a chce si ji vzít a žádá Tomáše o rozvod.


Martina odmítá tchyni malovat další trpaslíky, má dobře placenou práci v Robertově reklamní agentuře. Starostlivá matka zapřísahá snachu, aby to s Tomášem ještě vydržela a nerozváděla se. Ženy jsou přece na světě proto, aby pro své muže trpěly. Emancipovaná Martina je však jiného názoru - ženy mají také právo na štěstí a svobodu.
 

Bublinárka odchází na konkurs jakési reklamy, Tomáš urputně píše a nové životní zážitky začleňuje do scénáře. Z tvůrčího soustředění je vytržen svým synkem a manželkou. Péťa chce do mostu za skřetem a Martina chce konečně uspořádat svůj život. Je na Tomášovi, aby se rozhodl, s kým chce žít.


V sídlištním pokoji debatuje Martina, Tomáš a Robert, kdo bude otec malého Péti. Bezstarostný chlapec chce oba tatínky, jeden mu bude kupovat auta a druhý s ním bude chodit za skřítkem. Muži jsou pobaveni a místo rodinných problémů začnou hovořit o budoucím společném filmu. Robert navrhuje další škrty a změny ve scénáři, zoufalá Martina je oba vyhodí z bytu.

 

Ve vaně plné pěny si bublinářka rozčesává vlasy. Režisér je s jejím výkonem spokojen a odvádí si ji do šatny. Tomáš se směsicí vzteku a opovržením sleduje reklamní štáb. Nesoustředěně poslouchá Roberta a jeho další nesmyslné výhrady ke scénáři. Martina jako maskérka pudruje nahé manekýny.


Tomáš se probouzí na opuštěné půdě, jakoby zaslechl známý hlas. Na kamenném schodišti nalezne rozbité trpaslíky a ležící matku. Snaží se jí přivést k životu, ale marně. Tomáš pláče a vyznává se, že matce nikdy nepomohl, jen ji trápil a byl arogantní.

Pod kamenným mostem proplouvá rozzářený parník. Je plný hudby, barev, alkoholu a vlivných lidí od filmu. Herečky, manekýnky, režiséři, gratulují Tomášovi k úspěchu. Má prý peníze a bude točit film podle svého scénáře. Opilý Tomáš odráží lichotky závistivců, vilné úsměvy krasavic a sune se palubou až ke skupině nejmocnějších. Robert je zavěšen do Martiny a obklopen sponzory, manažery a producenty. Tomáš žádá ženu o tanec, při kterém se vyzná, že ji potřebuje a chce se k ní vrátit. Martina mu už nevěří, tolikrát se v něm zklamala, všechno se bude zase jen dokola opakovat a ona chce mít jistotu a v Tomášovi ji nemá. Přichází Robert a nutí Tomáše, aby se převlékl, investoři filmu se s ním chtějí seznámit. V Tomášovi se nahromadí všechna zášť vůdči racionálnímu, konzumnímu světu a zuřivou ranou sráží Roberta k zemi. Jak v šíleném snu chytí Martinu do náruče a přeskočí s ní zábradlí a plavou pryč od parníku.

 

Nad Karlovým mostem zapadá slunce. Je jako vždy plný, malířů, kejklířů a hudebníků. Všichni se předvádí a snaží upoutat zraky a mince turistů. Tomáš se svým synkem odklopí těžké víko a sestupují po zrezivělém žebříku do kamenných hlubin. Ocitnou se v temnotě, klesají dál a hlouběji. Hledají spolu tajemného skřítka.

 

 

 

Premiéra 1996
Na DVD vydal BontonFilm (LINK)
©VorelFilm, Česká televize, Barrandov Biografia, KF a.s.


Režie : Tomáš Vorel. Scénář : Jaroslav Dušek, Tomáš Vorel. Kamera : Marek Jícha. Hudba : Vladimír Franz. Texty : Jan Kosek. Zpěv : David Koller, Lenka Dusilová Střih : Pavel Vantuch.
Hrají : Tomáš Hanák (Tomáš), Romana Sittová (Martina), Milena Dvorská (Tomášova matka), Bořík Procházka (Tomášův otec), Hana Tallerová (bublinářka), Jan Slovák (Robert), Jana Synková (profesorka z FAMU), David Vávra (úředník), Václav Havel (prezident Havel), Jan Foll (tulák), Tomáš Vorel (režisér reklam), Jaroslav Dušek (strážník), Michal Vančura, Vladimír Franz, Otakáro Schmidt, Petr Piňos, Renata Lopourová, Michal Haman, Marek Prchal (Mystikové)


- nominace na Českého lva za ženský herecký výkon 1997
- účast na festivalech :

Mannheim, Německo, 1997
Karlovy Vary, ČR, 1997
Terst, Itálie, 1998
Palm Springs, USA, 1998
 

 

 

Home | Kamenný most

  © Vorelfilm, s.r.o. 2010 | web: Terezavan