spacer
spacer
spacer spacer spacer spacer spacer
nav
 

 

Rozhovor s policejní tiskovou mluvčí Ester Janečkovou

 

Přestože jste vystudovala DAMU, herectví jste se po škole nikdy nevěnovala. Jaké pocity vás přepadly, když vám režisér Tomáš Vorel nabídl vaši první filmovou roli?
První pocit byl samozřejmě strach. Dokonce jsem Tomáše přesvědčovala (a to hned na kamerových zkouškách), že to není dobrý nápad, že určitě neumím hrát. Vysvětlil mi, že ví, co dělá a tím mě uklidnil.

Co bylo pro vás při nastudovávání filmové role nejtěžší?
Určitě překonat stud a obavy. Při moderování se cítím jistější, můžu být sama za sebe. Bála jsem se, abych nehrála příliš. Nebo zase naopak málo.
 

Tomáš Vorel je známý tím, že ve svých filmech nechává hrát herce nápadně expresivně, často až s karikaturním pojetím postav. Jaké jste od něj dostávala na place pokyny?
Řekla bych, že mi Tomáš nechával dost svobody. Byl režisérem inspirujícím, ale ne přikazujícím. Mám pocit, že moje Táňa je celkem normální ženská, že právě ona karikaturu nepotřebovala.

Ve filmu hrajete tiskovou mluvčí Policie České republiky. Točila jste v uniformě, pohybovala jste se například v prostorách cel předběžného zadržení, dovedete si představit, že byste vykonávala podobné povolání jako vaše filmová hrdinka?
Musím se přiznat, že jsem nikdy netoužila po tom stát se policistkou. Upřímně je to asi dáno dobou, kdy jsem vyrostla. Tehdy jsme si policistů moc nevážili. Vím, že dnes je to jiné, ale asi bych na policistku nedokázala být dost přísná a zásadová. Každý by mě ukecal.

Ve filmu Ulovit miliardáře si Tomáš Vorel nebere servítky a naváží se do politiků, mediálních magnátů, policistů, ukazuje české prostředí jako velmi zkorumpované. Sledujete politiku, co si o zkorumpovanosti českého národa myslíte vy?
Politiku samozřejmě sleduju, považuju to za svou povinnost. Naše společnost je určitě velmi zkorumpovaná, někdy je mi z toho dost úzko a těžko hledám mezi politiky osobnosti, kterých si můžu bez výhrad vážit. Na druhou stranu neustále zažívám obrovskou radost ze svobody a demokracie. Z toho, že už nám nevládnou komunisti. Jen mě děsí, že dvacet let po revoluci je stále volí tolik lidí.

S jistou nadsázkou jsou ve filmu zobrazeni i cikáni a židé. Nemáte strach, že by si pravicoví extrémisté mohli vyložit některé hlášky - samozřejmě vytržené z kontextu - jako sobě vlastní?
Ulovit miliardáře rozhodně není rasistickým a xenofobním filmem. Naopak. Nejkladnější postavou celého filmu je Gold v podání Josefa Cardy. Je to židovský homosexuál, který se rozhodne zachránit romského kluka. Nadsázka, ve které jsou židé a cikáni ve filmu zobrazeni, není zlá ale laskavá. Určitě neuráží. Už proto, že ostatní postavy, například PR manažer Jirky Mádla, jsou mnohem větší karikatury. Židé a zvlášť cikáni se ve filmu chovají vlastně nejpřirozeněji.

Ve Vorlově filmu se ukážete v poněkud ostřejších scénách – tedy odlišně od toho, jak vás lidé znají při moderování oblíbeného televizního pořadu. Jak myslíte, že budou na vaši proměnu reagovat?
Doufám, že pozitivně. Já sama jsem si to moc užívala, že můžu být jiná, snad trochu drsnější. I když Tomáš Vorel mi občas vyčítal, že jsem stále moc laskavá a zjihlá.

Co vás baví víc – hrát nebo moderovat? Vzala byste další filmovou nabídku?
Donedávna jsem si myslela, že zůstanu už napořád moderátorkou. Bavilo mě to a cítila jsem se v tom už celkem jistá. Musím ale říct, že hraní mě dost chytlo, takže mi teď přijde úžasná kombinace obojího. Pokud přijdou nějaké zajímavé filmové nabídky, určitě neodmítnu.

Jaká scéna byla pro váš během natáčení Ulovit miliardáře nejobtížnější a proč? Co jste naopak zvládala s přehledem?
Obavy jsem měla z erotické scény s Tomášem Matonohou. Točila se až poslední natáčecí den, takže jsem ji měla stále před sebou. Ve filmu se také peru se svou sokyní Kateřinou Sedlákovou. Tuto scénu jsme naopak točili hned první den a bylo to velmi zábavné.

Jak na vás zapůsobila celá ta atmosféra, prostředí a lidé od filmu?
Atmosféra při natáčení byla doslova úžasná. Moc mi to pomohlo zbavit se strachu a trémy. Tomáš si vybírá skvělý tým a sám vyzařuje naprostou pohodu. Nikdy jsem nezažila, že by byl nervní a vzteklý. Po natáčení mě přepadl velký splín. Moc se mi po všech stýskalo.
 

/zpět/

 


 

© VorelFilm, s.r.o. 2009 | web: Terezavan